State Baseball Playoff Round 2 Scores

0

We came into the weekend with 16 teams left in each classification, and we are almost down to the final eight. Rain delays kept many series from finishing, but here are all of the scores from 1A through 7A that have finished as of Monday morning. All series are expected to finish by the end of the day Monday.

Class 1A

Maplesville 9-13, Billingsley 3-0 (Maplesville (23-4) wins series 2-0)
J.U. Blacksher 12-11, Pleasant Home 2-3 (J.U. Blacksher (21-10) wins series 2-0)
Ragland 5-13, Victory Christian 2-3 (Ragland (21-9) wins series 2-0)
Brantley 12-17, Millry 2-6 (Brantley (23-9) wins series 2-0)

Cedar Bluff 14-3-9, Coosa Christian 1-7 (Cedar Bluff (16-17) wins series 2-1)
Decatur Heritage 3-3, Meek 2-0 (Decatur Heritage (25-8) wins series 2-0)
Athens Bible 9-2-3, Hackleburg 8-12-1 (Athens Bible (30-10) wins series 2-1)
South Lamar 6-16, Marion County 7-1 (Game 3, Monday, TBA)

Class 2A

New Brockton 4-10-5, Luverne 5-0-3 (New Brockton (26-6) wins series 2-1)
Houston Academy 6-6, Providence Christian (22-12) 5-3 (Houston Academy 28-7) wins series 2-0)
Reeltown 12-5, Horseshoe Bend 0-9 (Reeltown (23-11) wins series 2-0)
Mobile Christian 2-3-10, St. Luke’s Episcopal 4-3-0 (Mobile Christian (20-12) wins series 2-1)

Fyffe 7-8, Section 2-7 (Fyffe (17-9) wins series 2-0)
Gaston 1-1-3, Sumiton Christian (19-17) 0-5-2, Game 3, nine innings (Gaston (16-11) wins series 2-1)
Mars Hill Bible 5-3, Phil Campbell 1-1 (Mars Hill Bible (29-11) wins series 2-0)
Randolph County 2-9, Vincent 0-1 (Randolph County wins series 27-6)

Class 3A

American Christian 2-8, Montgomery Academy (15-12) 1-1 (American Christian (267-5) wins series 2-0)
Geneva 7-12, Wicksburg 2-4 (Geneva (18-9) wins series 2-0)
Gordo 10-10, Lamar County 0-1 (Gordo (29-4) wins series 2-0)
T.R. Miller 4-1-7, Bayside Academy 1-5-0 (T.R. Miller (28-8) wins series 2-1)

Pisgah 4-1, Plainview 3-0, (Pisgah wins series 2-0)
Westbrook Christian 14-12, Piedmont 1-6 (Westbrook (24-10) wins series 2-0)
Madison Academy 9, Colbert Heights 0, Colbert Heights leads 5-1 in 4th inning of Game 2, Sat., suspended until Monday (Game 2, resumes, Mon., 5 p.m.)
Winfield 7-3, Oakman 1-0 (Winfield (31-12) wins series 2-0)

Class 4A

Bibb County 12-6-4, Sipsey Valley 2-7-2 (Bibb County (17-22) wins series 2-1)
Saint James 4-7, Trinity Presbyterian 0-2 (Saint James (22-10) wins series 2-0)
Montevallo 11-5-10, Oak Grove 4-6-1 (Montevallo (24-12) wins series 2-1)
UMS-Wright 13-0-15, Andalusia 0-1-3 (UMS-Wright (27-8) wins series 2-1)

North Jackson 6-4, Haleyville 0-1 (North Jackson (26-8) wins series 2-0)
Cleburne County 2-9-5, Cherokee County 5-6-0 (Cleburne County (19-15) wins series 2-1)
Brooks 8-1, Wilson 5-0 (Brooks (25-19) wins series 2-0)
Oneonta 7-6, Fayette County 5-1 (Oneonta (26-8) wins series 2-0)

Class 5A

Demopolis 7-2, Marbury 6-0 (Demopolis (18-6) wins series 2-0)
Rehobeth 4-23, Charles Henderson 3-12 (Rehobeth (26-8) wins series 2-0)
Helena 7-11, Jemison 2-1 (Helena (35-12) wins series 2-0)
Faith Academy 2-3, St. Paul’s Episcopal 1-1 (Faith Academy (26-4) wins series 2-0)

Russellville 10-7, Lawrence County 0-1 (Russellville (42-6) wins series 2-0)
Alexandria 4-8, Mortimer Jordan 2-1 (Alexandria (19-18) wins series 2-0)
Madison County 8-2, Randolph 16-1 (Game 3, Mon., 5 p.m.)
Corner 6-0, Pleasant Grove 1-3, (Game 3, Mon., 4:30 p.m.)

Class 6A

Chilton County 12-8, Hillcrest-Tuscaloosa 8-8, (Game 3, Mon., 5 p.m.)
Opelika 5-4-6, Benjamin Russell 2-6-5 (Opelika (26-12) wins series 2-1)
Hueytown 7-7, Northridge 0-5 (Hueytown (35-5) wins series 2-0)
Baldwin County 1-8-6, Robertsdale 2-4-4 (Baldwin County (22-15) wins series 2-1)

Southside-Gadsden 1-6-13, Scottsboro 6-2-5 (Southside-Gadsden (29-17) wins series 2-1)
Clay-Chalkville 0-5, Walker 1-0, (Game 3, Mon., 5 p.m.)
Hartselle 2-3, Cullman 4-2, (Game 3, Mon., 5 p.m.)
Oxford 1-14-4, Homewood 2-2-3 (Oxford (37-9) wins series 2-1)

Class 7A

Auburn 0-5-8, Enterprise 1-0-5 (Auburn wins series 2-1)
Central-Phenix City 10-10, Prattville 0-0 (Central-Phenix City (27-12) wins series 2-0)
Davidson 8-7, Fairhope 4-6 (Davidson (21-11) wins series 2-0)
McGill-Toolen 0-14-3, Theodore 5-4-0 (McGill-Toolen (26-9) wins series 2-1)

Oak Mountain 0-5-5, Vestavia Hills 4-0-4 (Oak Mountain (25-12) wins series 2-1)
Hewitt-Trussville 18-11, Hoover 4-7 (Hewitt-Trussville (30-10) wins series 2-0)
Sparkman 3-11, Grissom 0-0 (Sparkman (35-7) wins series 2-0)
Bob Jones 0-6, Huntsville 1-2 (Game 3, Mon., 6 p.m.)