Final ASWA Basketball Rankings and Scores – February 1

0

Scores

Boys

Smiths Station 61, Bullock County 42
Chilton County 59, Billingsley 42
Deshler 69, Phillips 52
Hubbertville 68, Brilliant 35

Girls

Smiths Station 57, Bullock County 55
Deshler 94, Phillips 53
Brilliant 42, Hubbertville 34

Rankings

Boys

7A
1. Lee-Montgomery (26-2)
2. Hoover (23-5)
3. Mountain Brook (24-4)
4. Huffman (19-8)
5. Smiths Station (19-6)
6. Auburn (19-8)
7. McGill-Toolen (20-8)
8. Grissom (18-10)
9. Jeff Davis (19-9)
10. Murphy (20-9)
Other votes: Baker (15-11), Central-Phenix City (19-6), Spain Park (11-13), Sparkman (15-11), Vestavia Hills (15-12)

6A
1. Pelham (18-8)
2. Daphne (26-2)
3. Helena (22-6)
4. LeFlore (25-3)
5. Carver-Montgomery (16-7)
6. Austin (24-4)
7. Spanish Fort (19-7)
8. Clay-Chalkville (21-4)
9. Oxford (19-9)
10. Pinson Valley (18-10)
Other votes: Chelsea (18-10), Hazel Green (16-10), Park Crossing (14-8), Sidney Lanier (15-10)

5A
1. Mae Jemison (25-4)
2. Wilcox Central (20-5)
3. Sumter Central (17-4)
4. Lee-Huntsville (13-13)
5. Eufaula (23-5)
6. Dallas County (16-4)
7. Guntersville (22-4)
8. Corner (18-7)
9. Calera (18-9)
10. Central-Clay County (20-3)
Other votes: Faith Academy (16-8), Greenville (17-3), Hayden (16-4), Headland (18-9), Mortimer Jordan (20-7), Sylacauga (20-7), Talladega (20-8)

4A
1. Hale County (19-4)
2. Madison Academy (18-6)
3. Andalusia (20-2)
4. Cordova (18-8)
5. UMS-Wright (19-4)
6. White Plains (20-6)
7. West Limestone (19-6)
8. Winfield (19-7)
9. Childersburg (19-6)
10. Escambia County (15-7)
Other votes: Ashford (16-8), Montgomery Catholic (16-9), Cherokee County (16-7), Saks (15-8), Trinity (16-6)

3A
1. Midfield (21-5)
2. Holly Pond (26-1)
3. Montevallo (19-4)
4. American Christian (21-6)
5. East Lawrence (20-5)
6. Plainview (24-4)
7. Hillcrest-Evergreen (16-4)
8. Pike County (16-6)
9. Prattville Christian (21-5)
10. Geraldine (18-8)
Other votes: Daleville (15-5), New Hope (18-8)

2A
1. R.C. Hatch (16-2)
2. Westbrook Christian (22-6)
3. Abbeville (21-7)
4. Lanett (12-7)
5. Chickasaw (16-3)
6. Asbury (19-7)
7. Elba (12-5)
8. Samson (18-7)
9. Tanner (18-8)
10. Cleveland (16-7)
Other votes: Barbour County (14-9), Central-Hayneville (12-6), Collinsville (16-8), Goshen (16-5), LaFayette (14-7), St. Luke’s (19-7), Vincent (19-10)

1A
1. Sacred Heart (20-8)
2. Georgiana (21-2)
3. Coosa Christian (18-3)
4. Pleasant Home (18-7)
5. Skyline (21-5)
6. Linden (15-9)
7. Cedar Bluff (15-11)
8. Ellwood (11-8)
9. Spring Garden (13-8)
10. Decatur Heritage (18-8)
Other votes: Brantley (15-9), Marion County (17-5), South Lamar (17-7)

Girls

7A
1. Sparkman (25-4)
2. Hoover (22-7)
3. McGill-Toolen (23-5)
4. Central-Phenix City (22-3)
5. Gadsden City (22-4)
6. Spain Park (19-9)
7. Tuscaloosa County (21-6)
8. Auburn (17-6)
9. Davidson (15-9)
10. Lee-Montgomery (15-14)
Other votes: Murphy (15-9), Oak Mountain (14-8), Thompson (16-11)

6A
1. Hazel Green (30-1)
2. Homewood (25-2)
3. LeFlore (26-2)
4. Athens (27-2)
5. Ramsay (17-5)
6. Hillcrest-Tuscaloosa (23-2)
7. Northview (20-3)
8. Southside-Gadsden (21-3)
9. Clay-Chalkville (21-6)
10. Daphne (22-4)
Other votes: Blount (16-3), Brewer (23-5), Center Point (20-10), Hartselle (15-7), Opelika (19-7), Selma (24-1)

5A
1. Faith Academy (24-2)
2. Wenonah (22-3)
3. Charles Henderson (23-5)
4. Eufaula (22-2)
5. Central-Tuscaloosa (19-6)
6. Brewbaker Tech (18-7)
7. Mae Jemison (19-7)
8. Talladega (20-5)
9. Sylacauga (20-4)
10. Fairview (23-6)
Other votes: Boaz (19-8), Carroll (18-6), Crossville (15-6), Demopolis (14-5), Pleasant Grove (22-7)

4A
1. Deshler (26-0)
2. Madison Academy (24-1)
3. Hokes Bluff (24-4)
4. Anniston (19-4)
5. Cherokee County (16-6)
6. Montgomery Catholic (21-3)
7. Madison County (16-9)
8. St. James (18-6)
9. Sipsey Valley (23-5)
10. Danville (20-6)
Other votes: Greensboro (16-2), Hale County (13-5), Priceville (14-12)

3A
1. Lauderdale County (28-3)
2. Locust Fork (26-1)
3. Plainview (28-0)
4. Midfield (19-10)
5. Hillcrest-Evergreen (18-1)
6. Pisgah (21-6)
7. Lexington (21-7)
8. Colbert County (15-6)
9. Montevallo (19-6)
10. Montgomery Academy (22-4)
Other votes: Bayside Academy (20-4), Carbon Hill (23-4), Susan Moore (17-9)

2A
1. Geneva County (25-1)
2. Samson (25-2)
3. Tanner (22-2)
4. Red Bay (21-7)
5. Cold Springs (23-3)
6. Abbeville (19-6)
7. Section (18-5)
8. Collinsville (17-7)
9. Fyffe (17-6)
10. Sand Rock (18-8)
Other votes: Goshen (12-5), Mars Hill (15-10), Winston County (19-7)

1A
1. Loachapoka (20-3)
2. Decatur Heritage (16-5)
3. Spring Garden (17-7)
4. J.F. Shields (13-3)
5. Linden (17-4)
6. Pleasant Home (20-4)
7. Skyline (21-6)
8. Georgiana (17-5)
9. Westminster-Oak Mountain (16-5)
10. Brantley (20-5)
Other votes: Addison (21-4), Coosa Christian (13-4), Holy Spirit (17-2), Isabella (20-4), Marion County (13-5), R.A. Hubbard (13-8), Vina (19-8)