Basketball Area Tournament Results – Day 4

0

Boys

CLASS 1A
Area 1
Finals
J.F. Shields (11-9) 54, McIntosh (11-10) 44

Area 2
Finals
Pleasant Home (21-7) 49, Houston County (11-17) 48

Area 3
Finals
Georgiana 85, Brantley 38

Area 6
Finals
Notasulga 64, Wadley 61

Area 8
Cornerstone 96, Jefferson Christian 59
Shades Mountain Christian 79, Westminster-Oak Mtn 74

Area 9
Finals
South Lamar 79, Pickens County 62

Area 10
Spring Garden 73, Faith Christian 46
Sacred Heart 101, Jacksonville Christian 48

Area 11
Finals
Coosa Christian 59, Ragland 51

Area 13
Finals
Belgreen 89, Phillips 51

Area 14
Skyline 89, Valley Head 33
Cedar Bluff 61, Woodville 39

Area 16
Waterloo 42, Covenant Christian 33
R.A. Hubbard 64, Cherokee 30

CLASS 2A
Area 6
Finals
Goshen (17-5) 54, Calhoun (7-16) 50

Area 7
Aliceville 65, Francis Marion 59
R.C. Hatch 68, Keith 46

Area 10
Finals
Vincent 66, Ranburne 41

Area 11
Finals
Altamont 72, Cleveland 57

Area 12
Collinsville 85, Gaston 68
Westbrook Christian 53, Sand Rock 43

Area 13
Finals
Cold Springs 45, Winston County 31

CLASS 3A
Area 2
Finals
Hillcrest-Evergreen (19-5) 92, Flomaton (11-11) 62

Area 3
Finals
Geneva (17-12) 81, Straughn (13-14) 71

Area 4
Pike County 56, Houston Academy 42
Daleville 58, Providence Christian 42

Area 6
Finals
Central Coosa 61, Randolph County 58

Area 7
Finals
American Christian 46, Greene County 30

Area 9
Finals
Weaver (14-9) 81, Walter Wellborn (10-13) 55
Area 12
Finals
Hanceville 55, Carbon Hill 46

Area 15
Finals
Elkmont 58, East Lawrence 51

CLASS 4A
Area 1
Finals
Thomasville 54, UMS-Wright 51

Area 2
Escambia County 75, Andalusia 71
Monroe County 65, W.S. Neal 43

Area 4
LAMP 48, Trinity Presbyterian 46
Montgomery Catholic 66, B.T. Washington Magnet 64

Area 7
Sipsey Valley 70, Northside 60

Area 8
Handley 64, Anniston 52
Saks 61, Munford 41

Area 9
Oneonta 54, Leeds 51
Childersburg 71, Ashville 19

Area 10
Finals
Cordova 77, Dora 51

Area 11
Finals
Fayette County (21-10) 59, Haleyville (13-13) 43

Area 12
Hokes Bluff 51, Cherokee County 50
White Plains 73, Jacksonville 54

Area 13
Finals
North Jackson (11-12) 78, DAR 59

Area 14
Finals
Priceville 42, West Limestone 41

Area 16
Finals
Deshler (21-10) 73, Central-Florence (13-14) 42

CLASS 5A
Area 3
Carroll 68, Headland 65
Eufaula 103, Rehobeth 70

Area 4
Finals
Greenville (19-3) 70, Brewbaker Tech (9-15) 61

Area 7
Finals
Central-Tuscaloosa 58, Sumter Central 50

Area 8
Finals
Sylacauga 68, Briarwood 57

Area 9
Fairfield 63, Woodlawn 51
Wenonah 55, Pleasant Grove 47

Area 10
Finals
Talladega 76, Central Clay County 69

Area 13
Alexandria 58, Douglas 41
Etowah 60, Boaz 54

Area 14
Scottsboro 65, Arab 52
Guntersville 75, Crossville 42

Area 15
Lee-Huntsville 60, St. John Paul II Catholic 57
Mae Jemison 96, Ardmore 40

CLASS 6A
Area 1
Saraland 51, LeFlore 49

Area 2
Spanish Fort 71, Baldwin County 43
Daphne 70, Robertsdale 48

Area 3
Finals
Dothan 51, Northview 44

Area 7
Hillcrest-Tuscaloosa 59, Brookwood 33
Paul Bryant 58, Northridge 38

Area 10
Ramsay 54, Homewood 46
Parker 47, Shades Valley 34

Area 11
Finals
Minor (21-11) 62, Carver-Birmingham (12-15) 44

Area 12
Finals
Pinson Valley 65, Clay-Chalkville 55

Area 13
Finals
Oxford 69, Southside Gadsden 51

Area 15
Austin 79, Decatur 48
Hartselle 59, Columbia 46

CLASS 7A
Area 1
Theodore 59, Alma Bryant 51
Baker 86, Mary Montgomery 59

Area 3
Finals
Lee-Montgomery 59, Jeff Davis 52

Area 4
Central-Phenix City 72, Smiths Station 60

Area 5
Vestavia Hills 76, Thompson 42
Hoover 46, Tuscalolosa County 34

Area 6
Mountain Brook 75, Oak Mountain 55
Huffman 89, Spain Park 64

Area 7
Gadsden City 69, Huntsville 55
Grissom 68, Hewitt-Trussville 53

Area 8
Bob Jones 53, Buckhorn 45
Sparkman 56, James Clemens 54

Girls

CLASS 1A
Area 1
Finals
J.F. Shields (17-3) 75, McIntosh (16-8) 47

Area 2
Finals
Pleasant Home (23-4) 71, Kinston (13-16) 29

Area 3
Finals
Georgiana 51, Brantley 27

Area 5
Finals
Isabella 66, Autaugaville 29

Area 6
Finals
Loachapoka 45, Notasulga 24

Area 11
Thursday, Feb. 9
Coosa Christian 59, Appalachian 51

Area 12
Finals
Marion County 51, Addison 45.

CLASS 2A
Area 1
Finals
St. Luke’s Episcopal 44, Chickasaw 22

Area 2
Finals
Choctaw County 44, Southern Choctaw 22

Area 3
Finals
Samson 68, Geneva County 63

Area 4
Finals
Elba (8-11) 42, Zion Chapel (8-10) 38

Area 8
Finals
Lanett (19-3) 58, LaFayette (7-11) 31

Area 9
Finals
Thorsby 47, Billingsley 44

Area 11
Finals
Cleveland 54, West End 40

Area 12
Thursday, Feb. 9
Sand Rock 67, Westbrook Christian 26
Saturday, Feb. 11
Collinsville vs. Sand Rock, 5:30 p.m.

Area 13
Finals
Cold Springs 90, Winston County 32

Area 14
Finals
Red Bay 47, Lamar County 28

Area 15
Finals
Fyffe (20-7) 51, Section (17-7) 38

Area 16
Finals
Tanner (24-2) 63, Mars Hill Bible (17-11) 48

CLASS 3A
Area 1
Finals
Clarke County 46, Bayside Academy 40

Area 2
Finals
Hillcrest-Tuscaloosa (20-0) 60, T.R. Miller (20-6) 55

Area 3
Finals
Geneva (22-6) 51, Straughn (8-21) 32
.
Area 5
Finals
Montgomery Academy (26-4) 52, Montevallo (23-8) 32

Area 6
Finals
Central Coosa 70, Beulah 30

Area 8
Finals
Midfield 94, Indian Springs 24

Area 9
Finals
Walter Wellbon 52, Weaver 49

Area 10
Finals
Glencoe (16-13) 52, Piedmont 34 (10-15)

Area 11
Finals
Locust Fork 79, J.B. Pennington 41

Area 13
Finals
Geraldine (12-11) 71, Brindlee Mountain (2-23) 30

Area 14
Finals
Plainview 71, Pisgah 61

Area 15
Finals
West Morgan 50, East Lawrence (17-10) 35

Area 16
Finals
Lauderdale County (31-3) 62, Colbert County )16-9) 58

CLASS 4A
Area 1
Finals
Thomasville 48, UMS-Wright 29

Area 2
Thursday, Feb. 9
Andalusia 45, Escambia County 40
Monroe County 53, W.S. Neal 7
Saturday, Feb. 11
Andalusia vs. Monroe County, 5 p.m.

Area 9
Thursday, Feb. 9
Oneonta 44, Ashville 16
Childersburg 54, Leeds 44
Saturday, Feb. 11
Oneonta vs. Childersburg, 3:30 p.m.

Area 10
Finals
Good Hope 49, Dora 46

Area 11
Finals
Haleyville (16-12) 43, Winfield (20-9) 40

Area 13
Finals
DAR 45, North Jackson 42

Area 14
Thursday, Feb. 9
Madison Academy vs. Madison County, 7 p.m.

Area 15
Finals
West Limestone 56, Priceville 54

Area 16
Finals
Deshler (31-0) 85, Wilson (13-15) 43

CLASS 5A

Area 1
Finals
Faith Academy (27-2) 87, Vigor (10-11) 38

Area 4
Finals
Charles Henderson 51, Brewbaker Tech 38

Area 5
Finals
Valley (17-7) 63, B.T. Washington (15-8) 55

Area 6
Finals
Calera (11-15) 72, Marbury (11-14) 51.

Area 7
Finals
Central-Tuscaloosa 51, Demopolis 43

Area 8
Finals
Sylacauga 69, Shelby County 41

Area 10
Finals
Talladega (23-5) 77, Lincoln (13-13) 28

Area 11
Finals
Mortimer Jordan (23-7) 59, Springville (16-13) 37
.
Area 12
Finals
Fairview 58, West Point 52

Area 16
Finals
Lawrence County (13-14) 57, East Limestone (15-13) 50

CLASS 6A
Area 4
Finals
Sidney Lanier 53, Carver-Montgomery 42

Area 5
Finals
Selma (25-2) 64, Stanhope Elmore (20-6) 26

Area 6
Finals
Opelika 78, Benjamin Russell 60

Area 11
Finals
Jackson-Olin 47, Minor 32

Area 13
Finals
Southside-Gadsden (23-3) 77, Oxford (6-20) 37

Area 14
Finals
Brewer (25-6) 53, Fort Payne (23-9) 50

CLASS 7A
Area 2
Finals
McGill-Toolen Catholic 53, Murphy 49

Area 3
Lee-Montgomery 65, Jeff Davis 20