Basketball Area Tournament Results – Day 3

0

Boys

Class 2A
Area 1 at Chickasaw, Mobile
St. Luke’s Episcopal 60, J.U. Blacksher 30

Area 2 at Leroy
Leroy 62, Washington County 56
Southern Choctaw 71, Choctaw County 62.

Area 3 at Samson
Geneva County 71, Cottonwood 29

Area 5 at Abbeville
Barbour County 59, G.W. Long 46
Abbeville 66, Ariton 33

Class 3A
Area 5 at Montevallo
Montevallo 63, Southside-Selma 61
Montgomery Academy vs. Prattville Christian, 7 p.m.

Class 4A

Area 3 at Ashford
Bullock County 71, Dale County 42

Area 5 at Elmore County, Eclectic
Alabama Christian 55, Tallassee 54
Elmore County 73, Holtville 51

Class 5A

Area 1 at Vigor
Faith Academy 67, St. Paul’s Episcopal 61
Vigor 71, Williamson 46

Area 2 at Wilcox Central
Citronelle vs. Jackson, 6:30 p.m.

Area 4 at Greenville
Brewbaker Tech 70, Charles Henderson 41

Area 5 at B.T. Washington, Tuskegee
Beauregard vs. Valley, 6 p.m.

Area 11 at Mortimer Jordan
Corner vs. Springville, 5:30 p.m.
Mortimer Jordan vs. St. Clair County, 7 p.m.

Class 6A
Area 1 at LeFlore, Mobile
LeFlore vs. Saraland, 6 p.m.
B.C. Rain vs. Blount, 7:30 p.m.

Area 2 at Daphne
Robertsdale 71, Gulf Shores 50

Area 5 at Stanhope Elmore
Selma 62, Chilton County 46

Area 6 at Wetumpka
Benjamin Russell 54, Opelika 53

Class 7A
Area 2 at McGill-Toolen Catholic, Mobile
McGill-Toolen Catholic 78, Foley, 50
Murphy 60, Fairhope 59

Girls

Class 1A
Area 6 at Loachapoka
Finals
Loachapoka 45, Notasulga 24

Area 9 at Holy Spirit Catholic
Pickens County 30, Berry 26.
Holy Spirit Catholic60, South Lamar 28

Area 13 at Phillips, Bear Creek
Phillips 69, Vina 52
Belgreen 37, Hackleburg 34

Area 16 at RA Hubbard, Courtland
Covenant Christian 44, Cherokee 23
RA Hubbard 70, Shoals Christian 46

Class 2A
Area 1 at St. Luke’s Episcopal, Mobile
Chickasaw 44, J.U. Blacksher 17.

Area 6 at Central-Hayneville HS
Goshen 49, Calhoun 47
Central-Hayneville 58, Luverne 57

Area 7 at Keith, Orrville
R.C. Hatch 49, Francis Marion 44
Keith 38, Aliceville 28

Area 8 at Lanett
Finals
Lanett (19-3) 58, LaFayette (7-11) 31

Class 3A
Area 4 at Providence Christian
Daleville 43, Houston Academy 30
Providence Christian 51, Wicksburg 21

Class 4A
Area 1 at Thomasville
Finals
Thomasville 48, UMS-Wright 29

Area 3 at Bullock County, Union Springs
Ashford 32, Dale County 27

Area 4 at Montgomery Catholic
B.T. Washington Magnet 43, Saint James 40
Montgomery Catholic 68, LAMP 30

Area 5 at Elmore County, Eclectic
Tallassee 37, Alabama Christian 31
Elmore County 48, Dadeville 35

Area 10 at Dora
Finals
Good Hope 49, Dora 46

Area 12 at Hokes Bluff
Hokes Bluff 51, White Plains 37
Jacksonville 61, Cherokee County 29

Area 13 at DAR, Grant
Finals
DAR 45, North Jackson 42

Class 5A
Area 2 at Wilcox Central, Camden
Citronelle vs, Jackson, 5 p.m.

Area 3 at Eufaula
Carroll 46, Headland 34
Eufaula 92, Rehobeth 36

Area 4 at Brewbaker Tech, Montgomery
Finals
Charles Henderson 51, Brewbaker Tech 38

Area 7 at Demopolis
Finals
Central-Tuscaloosa 51, Demopolis 43

Area 9 at Wenonah, Birmingham
Wenonah 69, Fairfield 24
Woodlawn vs. Pleasant Grove, 7:30 p.m.

Area 10 at Talladega
Finals
Talladega (23-5) 77, Lincoln (13-13) 28

Class 6A
Area 1 at LeFlore, Mobile
LeFlore 71, Saraland 18
Blount 48, B.C. Rain 40

Area 2 at Daphne
Baldwin County vs. Spanish Fort, 6 p.m.
Daphne 62, Gulf Shores 28

Area 3 at Northview, Dothan
Dothan 53, Russell County 48

Area 6 at Opelika
Opelika 78, Benjamin Russell 60

Area 7 at Hillcrest, Tuscaloosa
Paul Bryant 54, Northridge 32
Hillcrest-Tuscaloosa 82, Brookwood 20

Area 8 at Helena
Chelsea 60, Pelham 50

Area 9 at John Carroll Catholic, Birmingham
Bessemer City vs. McAdory, 6 p.m.
John Carroll Catholic vs. Hueytown, 7:30 p.m.

Area 10 at Ramsay, Birmingham
Ramsay 87, Parker 30
Homewood 78, Shades Valley 65

Area 11 at Jackson-Olin, Birmingham
Finals
Jackson-Olin 47, Minor 32

Area 12 at Clay-Chalkville
Clay-Chalkville 68, Pinson Valley 42
Center Point 50, Gardendale 31

Area 13 at Southside, Gadsden
Finals
Southside-Gadsden (23-3) 77, Oxford (6-20) 37

Area 15 at Hartselle
Hartselle 56, Columbia 36
Decatur 53, Austin 49.

Class 7A
Area 1 at Baker, Mobile
Davidson 79, Alma Bryant 61
Baker 50, Theodore 41

Area 2 at Murphy, Mobile
McGill-Toolen Catholic 49, Fairhope 23
Murphy 52, Foley 51

Area 4 at Central-Phenix City
Auburn 73, Smiths Station 31

Area 5 at Hoover
Hoover 64, Vestavia Hills 34
Tuscaloosa County 50, Thompson 26.

Area 6 at Spain Park, Hoover
Huffman 41, Oak Mountain 28
Spain Park 49, Mountain Brook 41