AHSAA Basketball Regional Tournament Results – Feb 14

0

GIRLS

CLASS 1A

South Sub-Regional
J.F. Shields 75, Marengo 55
Linden 74, McIntosh 43
Pleasant Home 46, Brantley 39

CLASS 2A

South Sub-Regional
Samson 83, Chickasaw 23
Geneva County 62, St. Luke’s Episcopal 32
Central Sub-Regional
R.C. Hatch 59, Southern Choctaw 50

CLASS 5A

South Sub-Regional
Faith Academy (28-2) 81, Jackson (22-8) 40
Wilcox Central 60, Vigor 48
Eufaula 57, Brewbaker Tech 47

BOYS

CLASS 1A

South Sub-Regional
Game 1 – J.F. Shields (12-9) 44, Marengo (7-13) 32
Game 2 – Linden (19-9) 77, McIntosh (11-11) 64
Game 3 – Pleasant Home (22-7) 54, Brantley 48
Game 4 – Houston County (11-7) at Georgiana (24-2)
Central Sub-Regional
Game 5 – Ellwood Christian 87, Shades Mountain Christian 65
Game 6 – Cornerstone 71, Autaugaville 58
Game 7 – Wadley 60, Winterboro 45
Game 8 – Notasulga 54, Talladega County Central 51
Northeast Sub-Regional
Game 9 – Coosa Christian (21-4) 58, Spring Garden (16-9) 51
Game 10 – Sacred Heart (24-8) 102, Ragland (17-15) 65
Game 11 – Skyline (25-5) 79, Lindsay Lane (20-9) 66
Game 12 – Decatur Heritage (21-7) 55, Cedar Bluff (17-15) 43
Northwest Sub-Regional
Game 13 – Belgreen 99, Waterloo (14-13) 68
Game 14 – R.A. Hubbard (24-5) 77, Tharptown 52
Game 15 – Pickens County 78, Marion County (21-6) 72
Game 16 – South Lamar 113, Meek (13-13) 61

CLASS 2A

South Sub-Regional
Game 1 – Samson (20-8) 58, Chickasaw (15-6) 45
Game 2 – St. Luke’s Episcopal 68, Geneva County (12-15) 46
Game 3 – Abbeville (24-8) 82, New Brockton 35
Game 4 – Barbour County (16-11) 62, Elba 55
Central Sub-Regional
Game 5 – R.C. Hatch (21-2) 92, Southern Choctaw (5-12) 41
Game 6 – Aliceville (14-9) 64, Leroy (12-12) 62
Game 7 – Calhoun (8-14) 76, Verbena (16-8) 71
Game 8 – Goshen (18-5) 63, Thorsby (14-9) 45
Northeast Sub-Regional
Game 9 – LaFayette (19-8) 54, Vincent 32
Game 10 – Lanett (20-7) 100, Ranburne 47
Game 11 – Asburn 67, Collinsville (18-10) 44
Game 12 – Westbrook Christian (26-6) 74, Section 42
Northwest Sub-Regional
Game 13 – Cleveland (19-10) 66, Cold Springs 50
Game 14 – Altamont (17-7) 50, Winston County (22-8) 30
Game 15 – Sheffield (21-10) 70, Phil Campbell 52
Game 16 – Tanner (18-8) 65, Sulligent 52

CLASS 3A

South Sub-Regional
Game 1 – Hillcrest-Evergreen (20-5) 69 Cottage Hill Christian (16-16) 55
Game 2 – Mobile Christian (19-9) 54, Flomaton (11-12) 31
Game 3 – Daleville (19-6) 59. Straughn (13-15) 40
Game 4 – Pike County (18-7) 61, Geneva (17-13) 55
Central Sub-Regional
Game 5 – Montevallo (25-4) 84, Holy Family Catholic 60
Game 6 – Midfield 72, Prattville Christian 40
Game 7 – Central Coosa 66, Greene County 57
Game 8 – American Christian 62, Randolph County 45
Northeast Sub-Regional
Game 9 – Glencoe (17-14) 77, Weaver (14-10) 63
Game 10 – Piedmont (16-14) 60, Walter Wellborn (10-14) 49
Game 11 – Plainview 61, Geraldine 59
Game 12 – New Hope 63, Pisgah 47
Northwest Sub-Regional
Game 13 – Locust Fork (15-14) 68, Hanceville 64
Game 14 – Holly Pond (30-1) 123, Carbon Hill 50
Game 15 – Elkmont 55, Lauderdale County (12-16) 41
Game 16 – East Lawrence 62, Lexington (13-15) 57

CLASS 4A

South Sub-Regional
Game 1 – Escambia County (18-10) 35, Thomasville (10-10) 33
Game 2 – Monroe County (20-4) 53, UMS-Wright 40
Game 3 – Bullock County 53, LAMP (13-11) 40
Game 4 – Montgomery Catholic (20-9) 61, Ashford 51
Central Sub-Regional
Game 5 – Bibb County (10-21) 52, Elmore County (12-11) 34
Game 6 – Hale County (23-4) 103, Alabama Christian (5-23) 51
Game 7 – Holt (15-14) 82, Oneonta 64
Game 8 – Childersburg 80, Sipsey Valley 36
Northeast Sub-Regional
Game 9 – Saks (19-8) 60, Hokes Bluff (13-16) 45
Game 10 – Handley (23-5) 67, White Plains (23-7) 59
Game 11 – Madison Academy (22-6) 98, DAR 47
Game 12 – Westminster Christian 64, North Jackson (11-13) 60
Northwest Sub-Regional
Game 13 – Fayette County (22-10) 79, Dora 58
Game 14 – Cordova 74, Haleyville (13-14) 72
Game 15 – Priceville 44, Central-Florence (13-15) 37
Game 16 – Deshler (22-10) 57, West Limestone 53

CLASS 5A

South Sub-Regional
Game 1 – Faith Academy (19-8) 65, Jackson (18-13) 28
Game 2 – Wilcox-Central 80, Vigor 77
Game 3 – Eufaula (27-5) 67, Brewbaker Tech (9-16) 61
Game 4 – Greenville (20-3) 88, Carroll (5-21) 61
Central Sub-Regional
Game 5 – B.T. Washington 55, Briarwood Christian 52
Game 6 – Sylacauga 96, Beauregard 71
Game 7 – Sumter Central 62, Calera (19-11) 47
Game 8 – Central-Tuscaloosa 74, Dallas County (18-7) 63
Northeast Sub-Regional
Game 9 – Talladega (24-8) 64, Corner (21-11) 44
Game 10 – Central Clay County 63, Mortimer Jordan (23-8) 58
Game 11 – Guntersville (23-9) 92, Etowah (14-12) 80
Game 12 – Scottsboro (19-13) 58, Alexandria (20-10) 57
Northwest Sub-Regional
Game 13 – Wenonah (19-11) 67, Fairview 41
Game 14 – Fairfield (22-9) 51, West Point 37
Game 15 – Mae Jemison (30-4) 77, East Limestone 24
Game 16 – Lee-Huntsville (16-14) 89, Russellville 49

CLASS 6A

South Sub-Regional
Game 1 – Spanish Fort (22-8) 68, Saraland (13-14) 56
Game 2 – Daphne (29-3) 60, B.C. Rain (5-19) 42
Game 3 – Carver-Montgomery 75, Dothan (15-13) 65
Game 4 – Sidney Lanier (18-10) 77, Northview (16-13) 54
Central Sub-Regional
Game 5 – Wetumpka 58, Selma 49
Game 6 – Stanhope Elmore 73, Benjamin Russell 72
Game 7 – Paul Bryant (20-11) 82, Helena 62
Game 8 – Pelham 41, Hillcrest-Tuscaloosa (24-7) 40
Northeast Sub-Regional
Game 9 – Pinson Valley (21-10) 53, Ramsay 52
Game 10 – Parker 47, Clay-Chalkville 46
Game 11 – Fort Payne (24-8) 81, Southside-Gadsden (14-15) 68
Game 12 – Oxford 74, Albertville (15-16) 52
Northwest Sub-Regional
Game 13 – Minor (22-11) 56, Hueytown (16-15) 54
Game 14 – Bessemer City (19-11) 78, Carver-Birmingham (12-16) 68
Game 15 – Austin (27-5) 82, Hazel Green (17-11) 58
Game 16 – Muscle Shoals (18-11) 51, Hartselle (18-10) 50