The AHSAA Basketball State Finals are here! All of the action will take place at Legacy Arena at the BJCC in Birmingham. Below is the full schedule for the semifinal and championship games for boys and girls in each classification.

The semifinal games will be broadcast on the NFHS Network and then the championship games will be broadcast by Raycom.

Also make sure to check out all of the updated brackets here:

7A Boys Bracket
6A Boys Bracket
5A Boys Bracket
4A Boys Bracket
3A Boys Bracket
2A Boys Bracket
1A Boys Bracket

7A Girls Bracket
6A Girls Bracket
5A Girls Bracket
4A Girls Bracket
3A Girls Bracket
2A Girls Bracket
1A Girls Bracket

Monday, February 27

1A Girls Semifinal
RA Hubbard 48, Westminster-Oak Mountain 44

1A Boys Semifinal
South Lamar 80, Cornerstone 67

1A Girls Semifinal
Spring Garden 48, JF Shields 38

1A Boys Semifinal
Sacred Heart 82, Georgiana 55

2A Girls Semifinal
Tanner 60, RC Hatch 24

2A Boys Semifinal
RC Hatch 51, Sheffield 27

2A Girls Semifinal
Geneva County 41, Fyffe 35

2A Boys Semifinal
Lanett 64, Barbour County 48

Tuesday, February 28

3A Girls Semifinal
Locust Fork 57, Montgomery Academy 47

3A Boys Semifinal
Midfield 86, Holly Pond 78

3A Girls Semifinal
Pisgah 55, Hillcrest-Evergreen 44

3A Boys Semifinal
Plainview 68, Hillcrest-Evergreen 52

4A Girls Semifinal
Deshler 85, Greensboro 60

4A Boys Semifinal
Hale County 79, Cordova 60

4A Girls Semifinal
Madison Academy 68, BTW Magnet 24

4A Boys Semifinal
Monroe County 75, Madison Academy 66

Wednesday, March 1

6A Girls Semifinal
Hazel Green 38, Hillcrest-Tuscaloosa 33

6A Boys Semifinal
Paul Bryant 70, Austin 57

6A Girls Semifinal
Homewood 78, Carver-Montgomery 48

6A Boys Semifinal
Parker 69, Spanish Fort 59

5A Girls Semifinal
Wenonah 73, Sylacauga 50

5A Boys Semifinal
Mae Jemison 80, Sylacauga 59

5A Girls Semifinal
Charles Henderson 70, Arab 53

5A Boys Semifinal
Faith Academy 53, Talladega 40

Thursday, March 2

7A Girls Semifinal
Hoover 59, Central-Phenix City 46

7A Boys Semifinal
Auburn 44, Vestavia Hills 37

7A Girls Semifinal
Spain Park 49, McGill-Toolen 48

7A Boys Semifinal
Mountain Brook 52, McGill-Toolen 41

1A Girls State Championship
RA Hubbard 44, Spring Garden 43

1A Boys State Championship
Sacred Heart 82, South Lamar 59

Friday, March 3

2A Girls State Championship
Geneva County 44, Tanner 42

2A Boys State Championship
Lanett 54, RC Hatch 40

3A Girls State Championship
Locust Fork 72, Pisgah 62

3A Boys State Championship
Midfield 60, Plainview 46

4A Girls State Championship
Madison Academy 50, Deshler 47

4A Boys State Championship
Hale County 67, Monroe County 56

Saturday, March 4

5A Girls State Championship
Wenonah 55, Charles Henderson 52

5A Boys State Championship
Mae Jemison 58, Faith Academy 52

6A Girls State Championship
Homewood 52, Hazel Green 49

6A Boys State Championship
Paul Bryant 48, Parker 44

7A Girls State Championship
Hoover 51, Spain Park 47

7A Boys State Championship
Mountain Brook 63, Auburn 43