2017-2018 State Champions

champions block

Sport 7A 6A 5A 4A 3A 2A 1A
Football Hoover Pinson Valley St. Paul’s UMS-Wright Hillcrest-Evergreen Lanett Sweet Water
Volleyball McGill-Toolen Pelham Alexandria St. James Bayside Academy St. Luke’s Addison
Cross Country (Boys) Mountain Brook Homewood Scottsboro Trinity American Christian Westminster-Oak Mountain
Cross Country (Girls) Auburn Fort Payne Scottsboro Randolph TR Miller Westminster-Oak Mountain
Swimming (Boys) Huntsville St. Paul’s
Swimming (Girls) Auburn Westminster Christian
Basketball (Boys) Mountain Brook Carver-Montgomery Sylacauga Cordova Plainview Lanett Sacred Heart
Basketball (Girls) Spain Park Hazel Green Charles Henderson Madison Academy Pisgah Samson Spring Garden
Indoor Track and Field (Boys) Hoover Homewood Guntersville American Christian
Indoor Track and Field (Girls) Hoover Homewood St. Paul’s American Christian
Wrestling Thompson Oxford Arab
Bowling (Boys) Buckhorn
Bowling (Girls) Southside-Gadsden
Tennis (Boys) McGill-Toolen Jasper Briarwood Houston Academy
Tennis (Girls) Mountain Brook Northridge UMS-Wright Bayside Academy
Golf (Boys) Mountain Brook Muscle Shoals St. Paul’s UMS-Wright Houston Academy Donoho
Golf (Girls) Auburn Muscle Shoals Northside Providence Christian
Outdoor Track and Field (Boys) Hoover Homewood Beauregard Winfield American Christian Falkville Westminster-Oak Mountain
Outdoor Track and Field (Girls) Hoover Homewood St. Paul’s UMS-Wright American Christian Altamont Whitesburg
Soccer (Boys) Auburn Homewood Randolph Westminster-Oak Mountain
Soccer (Girls) Vestavia Hills John Carroll Trinity Montgomery Academy
Baseball Auburn Hazel Green Faith Academy Andalusia Mobile Christian GW Long Sweet Water
Softball Fairhope Hartselle Springville Hale County Prattville Christian GW Long Brantley

Total Championships Leaders

Homewood (6A) – 6

American Christian (3A) – 5
Auburn (7A) – 5
Hoover (7A) – 5
St. Paul’s (5A) – 5

Mountain Brook (7A) – 4
UMS-Wright (4A) – 4
Westminster-Oak Mountain (1A) – 4